"Plastikowa Butelka Zwrotna- akcja ogólnopolska”

Tekst:

Nasze przedszkole przyłącza się do  konkursu „ Plastikowa Butelka Zwrotna- akcja ogólnopolska" zorganizowanego przez radnego Łukasza Wantucha.

Celem tej akcji jest stworzenie oddolnego ruchu społecznego, którego postulatem jest wprowadzenie 10 groszowej kaucji za plastikowe butelki, bez względu na wielkość, tak jak jest w wielu państwach Europy i Świata. Co roku miliony butelek PET trafia do lasów lub do pieców węglowych a niewielka kaucja może zatrzymać ten proces. Obecnie w Krakowie działają dwa sklepy (oraz jeden w Myślenicach), gdzie można oddać butelki i otrzymać po 10 groszy.

Dla dzieci udział w tej akcji zorganizowany jest  w formie ciekawej zabawy.

Każde dziecko, które w określonym, ustalonym wcześniej dniu, przyniesie do przedszkola lub szkoły pustą, czystą butelkę PET, będzie mogło wziąć udział w losowaniu. Właśnie na tym będzie polegał największy FUN. To nie będzie tak, że przyniesie butelkę i dostanie np. opaskę, ale będzie specjalna urna, gdzie dziecko wkłada rękę, miesza i losuje małą, zawiniętą karteczkę z napisem „zielony długopis” lub „czerwona opaska”. Nie ma znaczenia, co wylosują, największą frajdę daje losowanie (chociaż na pewno chciałyby dostać laptopy i XBOXY zamiast opaski :))

Jedna butelka to jeden los, ale 10 butelek to dwa losy a 100 butelek, bez względu na wielkość to trzy losy (butelki mogą być zgniecione). 100 butelek to niby dużo, ale plastik otacza nas wszędzie. Z małą pomocą dziadków i sąsiadów można je zebrać w ciągu tygodnia.

To może być bardzo fajna i ciekawa akcja, myślimy, że dzieciom da wielką frajdę a przy okazji nauczy je też coś na temat troski o nasze środowisko.

 

 

 

«